نکات مهم در طراحی جلد کتاب

همانطور که میدانید و در مقاله قبل گفته شد در خدمات چاپ، طراحی جلد کتاب بعد از صفحه آرایی، ویرایش فنی و تایپ و حروفچینی،آخرین مرحله برای چاپ و انتشار کتاب است. زیرا در این مرحله باید از قبل سایز کتاب، رنگ کاغذ ها، تعداد صفحات مشخص شده باشد و ویرایش نهایی کتاب نوشته شده باشد.

زمانی که برای جلد کتاب اقدام میکنید نکاتی برای طراحی جلد کتاب را باید مدنظر داشته باشید. نکاتی مانند اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و در چه رنده سنی قرار دارند؟ و یا اینکه چه جنسیتی دارند و در چه جامعه و فرهنگی پرورش یافته اند؟ اگر به این نکات توجه داشته باشید میتوانید یک دید کلی برای طراحی داشته باشید و راه بهتری را برای انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب به آنها به دست بیاورید.

 

راه حل هایی برای طرح جلد کتاب

در این مقاله ما پیشنهاداتی به شما ارائه میدهیم میتواند در این راه به شما کمک بسیاری بکند.

اولین راه این است که به دنبال کتاب هایی باشید که به موضوع شما نزدیک هستند و جلد انها را مورد بررسی قرار دهید. مواردی که نظر شما را جلب میکند مانند اینکه روی جلد از چه تصاویری استفاده کرده‌اند، سایز فونت‌ها، طیف رنگ‌های استفاده شده و غیره و با یک نگاه کلی به موضوع و نوشه های کتاب ها نکات مهم آنها را به صورت خلاصه یادداشت برداری کنید.

می‌توانید با ورود به یک کتاب فروشی به صورت نگاهی سطحی بررسی کنید چه کتاب‌هایی بیشتر از میان صدها کتاب نظر شما را جلب می‌کند. با دیدگاه یک خوانند و خریدار کتاب در سالن فروشگاه قدم بزنید و ببینید بدون اینکه توجه و دقت خاصی داشته باشید کدام کتاب با چه طرح و رنگی و با چه عنوانی نظر شما راه به خود جلب میکند و یا اینکه با یک نگاه کلی دریابید که رنگ کتاب شما را جذب میکند یا عنوان کتاب؟؟

 

نکاتی که قبل از طراحی باید با طراح در میان گذاشت

پس از انجام این موارد شما آماده طراحی هستید. پس از این مرحله نکات مهی هنگام طراحی جلد کتاب وجود دارد که در ادامه به آنهااشاره خواهی کرد.

باید بدانید که جلد کتاب شامل چه قسمت‌هایی می‌شود. جلد کتاب معمولا از چند سطر نوشته و تصاویر تشکیل می‌شود اگرچه می‌توان شامل سوال و حتی پیام خاصی باشد. در زمان طراحی یک جلد کتاب باید از کیفیت طراحی مطمئن شوید چون جلد کتاب نشان دهنده هویت کتاب شما است. نوع و اندازه فونت، طیف رنگ همه مسائل مهم است که دست در دست هم خواهد داد تا هویت کتاب شما را به نمایش بگذارد.طراحی باید به صورتی انجام بگیرد تا توانایی انتقال پیام شما را به مخاطب داشته باشد تا مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند و متناسب با آن لحن و تصاویر مناسب انتخاب شود.

مثلا اگر کتاب در ژانر عاشقانه است لحنی و تصاویر عاشقانه و رمانتیک نیاز دارد یا برفرض کتابی برای موفقیت است این کتاب می‌تواند با عنوانی سوالی، نظر مخاطب را به خود جلب کند. یا به طور مثال می‌توانید سوالی که آن گروه از مخاطب شما در ذهن دارد را به عنوان تیتر انتخاب کنید برای مثال “چگونه می‌توان فروش خود را افزایش دهیم” و تیترهایی از این قبیل امکان جذب مخاطب کتاب شما را افزایش می‌دهد.

 

نکاتی برای جلد رو کتاب

از لحاظ دسته بندی این قسمت باید شامل نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع باشد. بهترین کیفتیت برای تصاویر و فونت باید انتخاب شده باشد. باید به گونه ای باشد که در کمترین و سریع ترین زمان با مخاطب ارتباط برقرار کند.ذدر طراحی گرافیک روی صفحه حساسیت زیادی نشان دهید.اگر طراح شما بتواند تصویری مناسب را خلق کند راه شما برای فروش بسیار هموارتر خواهد شد برای این که بتوانید طراحی با کیفیت داشته باشید از طراحان حرفه‌ای کمک بگیرید.

هزینه و زمان کافی برای طراحی جلد کتاب خود صرف کنید و کمی صبور باشید. از طراحی کردن توسط خودتان، دختر خاله، پسر عمو و غیره جدا خودداری کنید زیرا که این کار به دانش و تسلط کافی بر برنامه‌های گرافیکی نیاز دارد.

 

نکاتی برای جلد پشت کتاب

خلاصه ای جذاب از مطالب کتاب را سعی کنید در پشت جلد کتاب شرح دهید.حتی می‌توانید خود نویسنده را نیز به صورت خلاصه معرفی کنید. ضرورتی که خلاصه نویسی در پشت کتاب دارد این است که میتواند تمامی سوالات یا اطلاعات مورد نیاز در مورد کتاب را در پشت کتاب به مخاطب برسانید این مطب باید از جذابیت کافی از لحاظ ویرایشی برخوردار باشد تا مخاطب در ذهن خودش کتاب را ازآن خود بداند.

 

پیشنهاد یک راه حل خلاقانه

در کتاب‌هایی با موضوعات آموزشی و علمی، که نویسنده آن دارای مدرک تحصیلی یا عنوانی خاص است میتوانید  آن را به صورت خلاصه در پشت جلد کتاب بیاورید و یا در صورت استفاده از منابع معتبر ذکر نام‌ها جهت جلب اعتماد مخاطب شما تاثیر گذار خواهد بود.